26-07-2021, imieniny dzisiaj obchodza: Anna, Grazyna, Miroslawa


                                                        Chcesz się podzielić czymś z naszymi czytelnikami ?? Zadzwoń 516 955-325


 

 

ZAGRYZIAKOWIE na scenie Klubu NA SKARPIE w Koszalinie
ZAGRYZIAKOWIE na scenie Klubu NA SKARPIE w Koszalinie

Kiedyś , przed laty , Polacy codziennie czekali  na radiowe słuchowisko  MATYSIAKOWIE. Było to odzwierciedlenie życia codziennego współczesnych Polaków , ich kłopoty, radości i smutki, ujęte w nieraz  humorystycznym a nawet farsowym wydaniu. Ci co słuchali, zapewne do dzisiaj pamiętają głosy: Stanisławy Perzanowskiej, Tadeusza Fijewskiego, Cezarego Julskiego ,  Tadeusza Janczara i wielu innych,    wtedy współczesnych a teraz już na kartkach historii teatru aktorów. Pamiętamy  jak nawet kumoszki na targu ,opowiadały między sobą co się działo u Matysiaków i co, jak przypuszczają, będzie się działo w następnych odcinkach. To był pierwowzór dzisiejszych seriali, też oglądanych niemalże codziennie przez Polaków. Słuchał też Andrzej Dołęgowski .Uwielbiał to słuchowisko. Zatem napisał opowiadanie pod znaczącym tytułem:” ZAGRYZIAKOWIE”, ujmując w formie groteski życie codzienne polskiej rodziny.

 

Janusz Pietrzykowski ,koszalinian, czytając to opowiadanie sprzed prawie 40- tu lat, doszedł do wniosku, że prawie nic się nie zmieniło w polskiej rodzinie, w polskim piekiełku. Te same problemy życia codziennego , wychowania, współżycia pomiędzy sąsiadami i najbliższymi są niezmienne. Mając to na uwadze , dokonał adaptacji scenicznej tego opowiadania, ograniczając się do czterech postaci scenicznych rodziny Zagryziaków: Matki, Ojca, córki Zośki i syna Staszka .Zbitek i różnice wiekowe pomiędzy  rodzicami i ich potomstwem, dają humorystyczny, sarkastyczny ,wodewilowy a nawet farsowy obraz. Sami aktorzy w trakcie prób bawili się tym tekstem. Do tego kilka sytuacji scenicznych ,interpretacja narzucona przez aktorów,/dodajmy amatorów/ scenografia/bardzo infantylna/i zbitek problemów/bardzo bliskich widzowi/, dają komedie , którą naprawdę warto zobaczyć. Janusz Pietrzykowski wyreżyserował ten spektakl, grając jednocześnie Ojca, w rolę matki wcieliła się Ewa Nogalska /dająca sobie doskonale radę z grana postacią/, Zośki – Patrycja Proborszcz /wspaniale zapowiadająca  się adeptka sztuki teatralnej/ Staśka –Filip Karaś /też bardzo utalentowany i  chyba uniwersalny scenicznie/ . Scenografie wykonała Elzbieta Stankiewicza zadania  inspicjenta w trakcie spektakli , przejął Paweł  Mielańczuk.


Kochani !!! Naprawdę warto uczestniczyć tym spektaklu, tym bardziej ,ze na każdy występ WSTĘP WOLNY  !!!Wystarczy przedzwonić do Klubu NA SKARPIE w Koszalinie


  Tel:  94 34766 58.

 

Klub czynny od poniedziałku do soboty w godzinach od 10.tej do 20-tej. Prapremiera ZAGRYZIAKÓW odbędzie się, dla matek koszalińskiego osiedla „Na Skarpie „ w dniu 28-go maja,. Spektakl premierowy dla bliskich, znajomych, chętnych w dniu 29-go maja/środa/godz.18-ta.wstęp za zaproszeniami – a  o .  następnych przedstawieniach ,organizatorzy będą powiadamiali  na naszych łamach  www.koszalinek.pl   i w mediach lokalnych.


Niebawem  Grupa Teatralna „Janusza. P” Klubu NA SKARPIE wejdzie w przygotowania bardziej ambitnego spektaklu , opartego na utworze scenicznym Stanisława Grochowiaka „KRÓL IV”. Dramat napisany w latach sześćdziesiątych jest jak nazwał autor : baśnią, przypowieścią sceniczną. Jest  poparty wieloma cytatami  Shakespeare’a i kilkoma zdarzeniami historycznymi –XX go wieku.


Adaptacja Janusz Pietrzykowskiego nieco, odbiega od oryginału ,nie zmieniając wartości i zamysłu autora, jednak analizując  aktualne autorowi  problemy  adaptator  dopasował do jakże dzisiejszych czasów  i dzisiejszego tła trwającej na naszych oczach historii.


I tutaj prośba –Potrzebna obsada aktorska-jest vacat 5 mężczyzn w wieku od 17-tu do 60-ciu lat. Jeżeli ktoś pragnie sprawdzić się na scenie w w/w spektaklu, proszę zadzwonić 697 15 10 45 

Cała trupa aktorska zaprasza

 

 

 

MATKA - Ewa Nogalska

 

OJCIEC - Janusz Pietrzykowski

 

Zośka - Patrycja Proborszcz

 

 

Stasiek - Filip Karaś

 

 

Tekst .Janusz Pietrzykowski

Foto/Instr .Teatr. Klubu Na Skarpie/paris_, 17-05-2013, odsłon: 9174

Dodaj komentarz
Twoje imie i nazwisko:

Wpisz komentarz:


Przepisz kod zabezpieczający: 

 

 

Szukaj:
Gdzie kupujesz ubrania?
W galerii handlowej
Na bazarze
W sklepie z odzieżą na wagę
W innym miejscu
Nie kupuję ubrań
Za pomocą internetu

Wyniki