26-07-2021, imieniny dzisiaj obchodza: Anna, Grazyna, Miroslawa


                                                        Chcesz się podzielić czymś z naszymi czytelnikami ?? Zadzwoń 516 955-325


 

 

SŁAWNI W KOSZALINIE - ZBIGNIEW MURZYN
SŁAWNI W KOSZALINIE - ZBIGNIEW  MURZYN

Pierwsze Spotkanie ze Zbyszkiem Murzynem było bardzo przypadkowe. Często współpracowałem z Zespołem Pracy Twórczej Plastyków, dla którego wielokrotnie prowadziłem aukcje dzieł sztuki, na cele dobroczynne. Tam Zosia Rudecka , szefowa tego Związku, poprosiła mnie, abym wszedł do pokoju obok. gdzie miał swoją pracownię Z. Murzyn. Zaszokowały mnie obrazy, a jedyną prośbą artysty było, abym przy najbliższej okazji pobytu aktora znanego i lubianego, odwiedził Jego pracownie. Tak też się stało .Przy najbliższym pobycie u mnie Wielkiego Wojciecha Siemiona, zawitaliśmy do Zbyszka. Siemion był zauroczony. I tak zaczęła się moja stała współpraca ze Zbyszkiem Murzynem.


Jest to artysta malarz, pedagog, fotograf. Pasjonat sztuki i piękna  od dzieciństwa .Przez wiele lat zajmował się fotografią, jednak od 1997 roku poświęca się zupełnie malarstwu. Stworzył setki prac, a każda z nich /moim zdaniem/to dzieło SZTUKI. Od  2006 roku prowadzi w Koszalinie autorską Galerię Sztuki. Prace artysty wykonane w technice olejnej emanują ciepłem , nastrajają refleksyjnie są pełne optymizmu. Mottem artysty jest: ”Przez piękno do dobra”.

Jest współtwórcą grupy NOWY WIEK, a manifest tej Grupy, znajdziecie Państwo na Jego stronie internetowej: www.zbigniewmurzyn.com. Tam też wiele informacji o artyście POLECAM


Od momentu  poznania Zbyszka, przebyłem z nim wiele kilometrów , udając się  na wernisaże wystaw kilkakrotnie   do Warszawy czy Kolonii .Choć na pierwszy rzut oka wygląda na twardziela, w rzeczywistości jest podatny i miękki jak plastelina. Co w nim cenie to to , że ma swoje poglądy stojąc przy nich jak mur chiński. Z tego też powodu zdarzają się u nas rozbieżności  poparte ostrą wymianą zdań. WYBACZAM MU !!! Szczególnie ,gdy jesteśmy całą obu rodzinną ferajną przy grillu we włościach Ewy/ siostry Zbyszka/W Jego Galerii razem zorganizowaliśmy wiele spotkań z ludźmi sztuki, teatru, telewizji i nie tylko. Gościliśmy Barbarę Wrzesińską, Emilię Krakowską, Annę Marię Adamiak, wielokrotnie Wojciecha Siemiona Jerzego Zelnika, Olgierda Łukaszewicza, Edwarda Hulewicza./Edward wraz z red. Alicją Wielgoławska pomógł przy organizacji warszawskich wystaw/ i wielu innych.


Kilku znanych profesorów oceniało Jego dorobek składając gratulacje oraz życzenia m.in. prof. Marek Kwiatkowski, wieloletni Dyrektor Łazienek Królewskich w Warszawie, nieżyjący już prof. Wiktor Zin, znana  postać z cyklu telewizyjnego „Piórkiem i węglem”, prof. Andrzej Januszajtis , znawca historii Gdańska  czy też nieżyjący już prof. Wojciech  Siemion,


 

 

który był wielokrotnym gościem Galerii. Ten ostatni napisał:

 

”…Nie zliczę ileż to razy bywałem w Twojej Galerii, ileż wspaniałych dzieł oglądałem, o ileż to dzieł wzbogacił sie mój petrykozki  zbiór. Jesteś prawdziwym artystą .Prywatnie mówiąc, jestem zbudowany i oczarowany Twoim filozoficznym a zarazem tradycyjnym podejściem do malarstwa. Twoje  dzieła, jak mniemam, przetrwają wieki…”


Oto kilka opinii  znanych i uwielbianych artystów:

 


Emilia Krakowska

„…Po paru wizytach w Galerii Pana Zbyszka Murzyna odnoszę wrażenie, że jest On JUDYMEM w Koszalinie pragnącym podzielić swoją wrażliwością z  otoczeniem. Jego Galeria ma charakter przybytku kultury, w którym spotykamy ludzi w różnym wieku i wykształceniu. Zaprasza gości, przybliża  wszystkim chętnym różne poglądy widzenie świata. Jest również wspaniałym i HOJNYM dobroczyńcą dla wszystkich potrzebujących –a to już wynik Jego wieloletniej pracy z młodzieżą DPS-ami.

W malarstwie stara się uwiecznić mało popularne krajobrazy Koszalina , Gdańska, Warszawy, Kołobrzegu i okolic.

Cieszę się, że taki ZBYSZEK żyje,  działa i tworzy w Koszalinie. E.K…”

 


 

 

Jerzy Zelnik

„…w pochmurny, deszczowy dzień majowy zawitałem do znakomicie usytuowanej koszalińskiej galerii artysty- malarza Zbigniewa Murzyna. Ujęła mnie ciepła atmosfera stworzona przez gospodarza i jego żonę. Nieoczekiwanie Pan Zbigniew oświadczył, że sprawi mi radość darowaniem jednego obrazu z Jego płócien. Poprosił, abym wybrał ten, który najbardziej przypadł mi do gustu. Wybór nie był łatwy tyle świetnych pejzaży, martwej natury i portretów w klimacie bliskim mi duchowo.  Zdecydowaliśmy się z moją żoną na krajobraz gdański- temat i stylistyka obrazu znakomicie wkomponowały się w  centralne miejsce naszego domu w Warszawie.

Dziękujemy – Urszula i Jerzy Zelnikowie…”

 


 


 

Edward Hulewicz

 

„…   Zbyszka Murzyna poznałem przez mojego  przyjaciela Janusza Pietrzykowskiego, kiedy to  zaproponował mi występ w Galerii Zbyszka.

   To dobry pomysł urządzać w otoczeniu wspaniałych obrazów misterium poświęcone innym dziedzinom sztuki. Niezapomniane wrażenia, a i wykonania utworów muzycznych jakby nabierały zupełnie innej barwy.

   A Zbyszek to znakomity artysta, jeden z najlepszych obecnie tworzących artystów malarzy. Jego dzieła, poza innymi walorami są niezwykle sugestywne w oddziaływaniu na odbiorcę, mają w sobie jakąś magię, i na długo pozostają w pamięci. Jestem szczęśliwym posiadaczem kilku jego obrazów, które zdobią ściany mojego salonu.

Edward Hulewicz…”

 

 

Również mile wspominam spotkania przedszkolaków z pisarzem koszalińskim Czesławem Kuriatą w Galerii, gdzie oprócz twórczości literackiej autora, dzieci poznawały podstawy sztuki malarskiej a serwowanej przez mistrza Zbigniewa.

Od wielu lat staram się ożywić artystycznie Galerię ,przy pomocy całej rodzinki: Zbyszka, żony Basi i siostry Ewy. Wychodzi nam wspaniale ,przy zadowoleniu wszystkich tych, co odwiedzają Galerię.


Artysta  wystawiał swoje prace w Berlinie, Melbourne, Lubljanie, Kolonii, wielokrotnie w Warszawie, Gdańsku i Szczecinie, nie wyłączając wernisaży lokalnych .A było ich kilkadziesiąt


Jest opiekunem przewspaniałego wirtuoza –ośmioletniego pianisty Wiktora Sommera /vide :www.google.pl – felietony Janusza P „Już genialny Wiktor Sommer”./ organizując Jemu koncerty oraz umożliwiając próby w pomieszczeniach swojej Galerii.

 Moim zdaniem ,jest to jeden z najbardziej utalentowanych, uniwersalnych malarzy nie tylko w Koszalinie – ale w kraju. Polecam odwiedzić Jego Galerię w Koszalinie przy ul. Dworcowej 6 . Tam też można  porozmawiać z artystą a nawet dokonać zakupu wspaniałego, malarskiego dzieła. Polecam również jego stronę internetową www.zbigniewmurzyn.com –a zapewne podzielicie moje zdanie co do wspaniałego, wielkiego  kunsztu ARTYSTY

 

Janusz  Pietrzykowski

 
paris_, 21-03-2013, odsłon: 12831

Komentarze
Edward Hulewicz
22-03-2013, 10:21:46
Januszu ogromne dzięki, robisz dobrą robotę przybliżając szerszej publiczności znakomitości polskiej sztuki i to z różnych dziedzin. A Zbyszka Murzyna warto przedstawić w szczegolności, bo to niezwykle uzdolniony artysta nie tylko w tym co tworzy, ale i w całej swojej osobowości, w artystycznej wrazliwości na piękno i niezwykły, swoisty sposób jego przedstawiania. Pozdrawiam Panów.

marszand
22-03-2013, 16:26:28
Byłem w Galrii- Urocza. Dzieła tak różnorodne i widać wspaniałą ręke artysty- Szkoda,że drogie.Chciałbym być posiadaczem nawet kolekcji- SUPER PANIE MURZYN - TYLKO MALOWAĆ a historia Pana ocenii wiem,że bardzo wysoko,TEGO PANU ZYCZE

ania adamiak
07-04-2013, 12:47:52
Zbyszek jest wspaniałym człowiekiem i genialnym malarzem! Obrazy, które "wciągają",chciałoby się w nich być... Galeria niezwykle klimatyczna poprzez obrazy Zbyszka a Ewa swoim usmiechem dopełnia całość! Mozna też podziwiać niezwykle piękną żonę Zbyszka:-)Pozdrawiam serdecnie Januszu - dobze,że Koszlin Cię ma!!!!!

a adamiak
07-04-2013, 13:05:34
Zbyszek - wspaniały człowiek i genialny artysta! Galeria niezwykle urokliwa - chciałoby się "być" w tych obrazach - wciągają ... obrazy przepiękne, do tego uśmiechnięta Ewa a i żonę Zbyszka można zobaczyć:-)

A.M.
22-11-2013, 22:41:12
sam fakt, że moim drugim obrazem namalowanym prze ze mnie była kopia mosteku w parku w szacie zimowej świadczy, że doceniam Pana malarstwo, dziękuję.....

Henryk Blejch
28-05-2014, 08:52:58
Wspaniały malarz, dobry człowiek.

RedMAx
30-12-2017, 17:49:22
Żenada. Fotograf malujący bohomazy i reszta szemranego towarzystwa. Judym? Pani rozum odebrało. Ani z niego malarz ani artysta a już na pewno to nie jest wspaniały człowiek!
Dodaj komentarz
Twoje imie i nazwisko:

Wpisz komentarz:


Przepisz kod zabezpieczający: 

 

 

Szukaj:
Gdzie kupujesz ubrania?
W galerii handlowej
Na bazarze
W sklepie z odzieżą na wagę
W innym miejscu
Nie kupuję ubrań
Za pomocą internetu

Wyniki