20-11-2019, imieniny dzisiaj obchodza: Edyta, Edmund, Anatol


                                                        Chcesz się podzielić czymś z naszymi czytelnikami ?? Zadzwoń 516 955-325


 

 

XV Ogólnopolska Wystawa Marynistyczna w GALERII N w Koszalinie
XV  Ogólnopolska Wystawa Marynistyczna w GALERII N w Koszalinie

Tak , to już piętnasta , jubileuszowa i to OGÓLNOPOLSKA  WYSTAWA

MARYNISTYCZNA w GALERII „N”  zorganizowana przez Koszaliński Oddział Związku Nauczycielstwa Polskiego oraz Koszaliński Klub Nauczycieli Plastyków.


Wernisaż odbył się w siedzibie Galerii przy ul. Ruszczyca 14.


Jak zwykle w niesamowicie ciepłej, miłej i rodzinnej atmosferze. Inspiracją dla artystów malarzy  nie tylko koszalińskich, jest  morze i oczywiście dorobek marynistów ,którzy w historii sztuki malarskiej  pozostawili swoje dzieła. Malarstwo marynistyczne zwane także marina – jest rodzajem malarstwa, które przedstawia krajobraz morski z łodziami, okrętami , fale morskie, nadbrzeże oraz sceny batalistyczne na morzu.

 Krajobraz morski odegrał bardzo ważną rolę w wielu epokach, a głównie w impresjonizmie i postimpresjonizmie.


W koszalińskiej wystawie bierze udział 22 artystów malarzy  m.in.: z Gniezna , Tczewa, Drawska Pomorskiego ,  Kołobrzegu , Człuchowa, Limanowej,  Łodzi , Gdyni i oczywiście z Koszalina. W obecnej wystawie bierze udział również artysta z Charkowa – Ukraina – Czyżby zapowiedź wystawy międzynarodowej? Byłoby wspaniale.


Wernisaż poprowadziła  Komisarz tej wystawy –przeurocza Katarzyna Raczkowska .W krótkich słowach przypomniała o twórczyni tej Galerii a zarazem inicjatorce tego cyklu Krystynie Wojtas,  jak również zaprezentowała artystów, uczestników  tej wystawy. Wernisaż współprowadzili /jeżeli można tak nazwać/  Szefowa Koszalińskiego Oddziału ZNP Małgorzata Chyła i Wiceszef Zachodniopomorskiego ZNP Wojciech Szczęsny.


Oglądając zaprezentowane dzieła trudno znaleźć lepszą czy gorszą pracę . Są wszystkie wspaniałe w swoim rodzaju. Techniki różne i tematyka różna ale bliska marinie. Prace wykonane olejem na płótnie, akwarele, akryl, fotografia a nawet wycinanka . Również jest na wystawie prezentowana rzeźba – oczywiście związana z morzem. Barwy morza wzburzonego , wesołego, słonecznego, okraszonego czasem kutrem rybackim,  małą flotyllą a nawet misternie wrzucona w fale morza sieć rybacka  / obraz A. Bobrysheva/ pozwalają odbiorcy na wejście w ten nieraz groźny a nieraz bardzo przychylny  klimat  morski i nadmorski , choćby obraz  W. Jarosza  „Wspomnienie wsi nadmorskiej”


Nie będę opisywał wszystkich prac  / każda z nich jest godna omówienia/ ale liczę na to. iż zaciekawieni sami odwiedzą  „Galerię N”  W Koszalinie przy ul. Ruszczyca 14 – bo przecież każdy inaczej odbiera i inne ma skojarzenia , wspomnienia i sposób odczytania dzieł.


Spotkania przy wernisażach mają swój charakter. Wystawcy  wymieniają  swoje doświadczenia artystyczne wznosząc od czasu do czasu toast za siebie nawzajem racząc się słodkościami – tym razem dodatkowo był podany tort śmietankowy -PYCHA


Chce tylko zwrócić uwagą na CUDOWNY pomysł grupy artystów malarzy  współpracujących z Koszalińskim Klubem Nauczycieli Plastyków oraz  z Oddziałem Koszalińskim ZNP. Wielu artystów przekazuje swoje prace bezinteresownie dla Domu Pomocy Społecznej w Koszalinie .


 Byłem świadkiem przekazania swoich prac przez: Wiesławę Kurowską , Mirosława Meger, Eugeniusza Kozłowskiego oraz Teresę Turkiewicz . A zebrało się tam już około 30- tu dzieł , które upiększą długie korytarze DPS-u a może i pokoje podopiecznych. GRATULUJE ***

 

 

 


 

Tekst : Janusz Pietrzykowski

Foto : Marcin Chyła

 paris_, 25-01-2017, odsłon: 1908

Komentarze
Krystyna Wojtas
25-01-2017, 20:53:19
Dziękujemy Panu Januszowi Pietrzykowskiemu za wnikliwy reportaż z naszej Ogólnopolskiej Wystawy Zbiorowej, którą 15-ty rok z rzędu organizujemy jako KKNP-T, zapraszając artystów z Polski a także od czasu do czasu z Polonii oraz z krajów sąsiadujących z Polską.
Dodaj komentarz
Twoje imie i nazwisko:

Wpisz komentarz:


Przepisz kod zabezpieczający: 

 

 

Szukaj:
Gdzie kupujesz ubrania?
W galerii handlowej
Na bazarze
W sklepie z odzieżą na wagę
W innym miejscu
Nie kupuję ubrań
Za pomocą internetu

Wyniki