18-06-2019, imieniny dzisiaj obchodza: Elzbieta, Paula, Marek


                                                        Chcesz się podzielić czymś z naszymi czytelnikami ?? Zadzwoń 516 955-325


 

 

Koszalińskie Orły rozdane
Koszalińskie Orły rozdane

7 stycznia o godz. 18 w sali 300 koszalińskiego ratusza odbyło się tradycyjne spotkanie noworoczne organizowane przez Prezydenta Miasta połączone z wręczeniem statuetek "Koszalińskie Orły".


Prezydent Piotr Jedliński zaprosił do ratusza reprezentantów biznesu, gospodarki, kultury, nauki, sportu, polityki, organizacji pozarządowych oraz przedstawicieli różnych środowisk - To okazja, aby w miłej, rodzinnej atmosferze spotkać się, porozmawiać i zintegrować wokół spraw, które są nam wszystkim bliskie. Również nagrodzić osoby, które szczególnie wyróżniły się swoją działalnością w zeszłym roku - mówi prezydent Piotr Jedliński.

Podczas spotkania wystąpi chór kameralny „Canzona" w dwóch utworach, m.in. „Christus natus est nobis" Feliksa Nowowiejskiego.

 

W tym roku Koszalińskie Orły otrzymali:

 

1. w dziedzinie „Gospodarka"


Janusz Jankowiak, prezes firmy Q4GLASS ABJ INVESTORS sp. z o. o. sp. kom. - za zbudowanie po raz kolejny od podstaw koszalińskiej, innowacyjnej marki skutecznie zdobywającej zagraniczne rynki.

W roku 2009 Janusz Jankowiak zakupił grunt o pow. 2 ha w Podstrefie „Koszalin" SSSE i rozpoczął działalność dwa lata później. Firma tworzona jest przez ludzi, którzy od kilkunastu lat fascynują się przetwarzaniem szkła, przez zespół składający się z wysokiej klasy fachowców gwarantujących wysokie parametry gotowego wyrobu, którzy za cel postawili sobie zrewolucjonizowanie polskiego rynku szkła dla architektury. Zespół firmy liczy obecnie 80 pracowników, podczas gdy w planach było zatrudnienie zaledwie 20 osób, co świadczy o dynamicznym rozwoju i sukcesie firmy.

W ofercie Q4GLASS ABJ INVESTORS znajdują się szyby zespolone, szyby laminowane, szyby hartowane oraz usługi w zakresie obróbki szkła (np. hartowanie szkła powierzonego, wiercenie, szlifowanie itp.). Na początku 2012 roku Firma wdrożyła innowacyjną technologię hartowania szkła niskoemisyjnego, która polega na bardzo wydajnym i efektywnym energetycznie procesie hartowania szkieł z powłokami niskoemisyjnymi (Low-E) wprowadzonymi na światowy rynek w ostatnim czasie. Są to powłoki bardzo trudne w obróbce termicznej. Szyby powstałe w wyniku tego innowacyjnego procesu technologicznego charakteryzują się parametrami technicznymi, które nie występowały dotychczas na rynku, w tym doskonałą płaskością tafli np. dla szkła o grubości 4-5 mm wypukłość całkowita wynosi mniej niż 0,10%, przy jednoczesnym zachowaniu pełnej funkcjonalności, jakości oraz właściwości optycznych.

Zagraniczne rynki zbytu to głównie Niemcy i Szwecja. W niedługiej przyszłości poszerzone zostaną o rynki skandynawskie oraz o Belgię.

 

2. w dziedzinie „Kultura"


Marzena Diakun - za wybitne osiągnięcia dyrygenckie oraz nieoceniony wkład w kształtowanie i rozwój kultury.

Marzena Diakun ukończyła z wyróżnieniem dyrygenturę symfoniczno-operową Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego w klasie prof. Mieczysława Gawrońskiego we Wrocławiu oraz studia podyplomowe w klasie prof. Urosa Lajovica na Uniwersität für Musik und darstellende Kunst w Wiedniu. Trzeba dodać, że jest absolwentką Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych im. Grażyny Bacewicz w Koszalinie w klasie fortepianu L. Hermanowicz.

Laureatka II nagrody „Srebrnej Batuty" na IX Międzynarodowym Konkursie im. G. Fitelberga w Katowicach w 2012 roku oraz II nagrody na prestiżowym 59 Konkursie Dyrygenckim w ramach Festiwalu „Praskiej Wiosny" w 2007 roku. Finalistka Międzynarodowego Konkursu dla Dyrygentów im. W. Lutosławskiego (2006) oraz półfinalistka Quadaques Competition w Barcelonie i Donatella Flick Competition w Londynie (2008). Debiutowała w 2002 roku (II rok studiów) prowadząc finałowy koncert XVII Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Perkusyjnej z Filharmonią Koszalińską. Jako dyrygent gościnny współpracowała z wieloma orkiestrami w Polsce i na świecie, m. in. z orkiestrami: Filharmonii Narodowej w Warszawie, Filharmonii Czeskiego Radia w Pradze, Sinfonietty w Zilinie, Filharmonii w Zlin, Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach, Filharmonii Wrocławskiej, Śląskiej, Krakowskiej, Bałtyckiej, Pomorskiej, Rzeszowskiej, Świętokrzyskiej, Connecticut Chamber Viruosi (USA), Berg Orchestra (Praga). W 2006 roku była asystentem Andreya Boreyki w Berner Symphony Orchestra w Szwajcarii. W 2012 roku była asystentem Richarda Rosenberga podczas National Music Festival w Chestertown (USA) i poprowadziła serię koncertów z orkiestrą festiwalową. Od 2009 roku jest pierwszym dyrygentem hiszpańskiego zespołu muzyki współczesnej „Smash Ensemble", z którym dokonała wielu prawykonań muzyki hiszpańskich kompozytorów podczas koncertów w Hiszpanii, Portugalii, Niemczech i Litwie. W 2010 roku uzyskała stopień doktora sztuki muzycznej w Akademii Muzycznej w Krakowie, promotorem pracy był prof. Tomasz Bugaj. Od 2011 roku jest adiunktem w Akademii Muzycznej we Wrocławiu.

W 2012 r. zdobyła II nagrodę i otrzymała Srebrną Batutę na IX Międzynarodowym Konkursie Dyrygentów im. Grzegorza Fitelberga w Katowicach. Konkurs jest trzecią w Polsce - obok konkursów pianistycznego im. Fryderyka Chopina i skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego - imprezą wpisaną do Światowej Federacji Międzynarodowych Konkursów Muzycznych w Genewie, która skupia 129 najbardziej prestiżowych konkursów muzycznych na świecie. W zmaganiach uczestniczą dyrygenci poniżej 35. roku życia. Na konkurs wpłynęły 164 zgłoszenia z 37 krajów. 50 uczestników wyłoniła komisja kwalifikacyjna. Ostatecznie do Katowic przyjechało 40 dyrygentów. Konkurs składa się z trzech etapów. W finale konkursu znalazło się sześciu uczestników, w tym dwie Polki.


3. w dziedzinie „Sport"


Tomasz Rębisz - za dotychczasowe osiągnięcia w dziedzinie kultury fizycznej oraz promowanie Miasta na arenie międzynarodowej.

Utytułowany lekkoatleta, członek kadry Polski, zdobywca brązowego medalu Paraolimpiady w pchnięciu kulą na Igrzyskach Paraolimpijskich w Londynie 2012.

Tomasz Rębisz - ur. 2 lutego 1974 roku, reprezentant klubu „Start" Koszalin. Rębisz to utytułowany lekkoatleta, który w pchnięciu kulą (6kg) uzyskał swój najlepszy w tym roku wynik 15,01 m. Konkurs pchnięcia kulą, z rekordem świata 15,68, wygrał 21-letni Rosjanin Nikita Prochorow. W poprzednich Igrzyskach Paraolimpijskich, które odbyły się w Atlancie w 1996 roku, Tomasz Rębisz wywalczył trzy medale: srebrne w dysku i kuli oraz brązowy w oszczepie. W kolejnych Paraolimpiadach nie rozgrywano zawodów dla sportowców z jego schorzeniem (zesztywnienie ręki). Dopiero w Londynie ta kategoria wróciła do programu.

 

4. w dziedzinie „Społeczna odpowiedzialność"


Wacław Chodkowski - za wielkie serce, niesienie bezinteresownej pomocy potrzebującym, społeczną odpowiedzialność oraz niepowtarzalny smak pieczywa, które z wielką pasją i mistrzostwem jest wypiekane niezmiennie od 1976 roku w Piekarni „Drzewiańska"

W 1971 roku Państwo Chodkowscy kupili małą piekarnię w Drzewianach. Pani Romualda zaczęła uczyć dzieci biologii, pan Wacław zajął się piekarskim biznesem. W krótkim czasie jego wypieki stały się sławne w całej okolicy. Po drzewiański chleb przyjeżdżali koszalinianie, docierali zagraniczni turyści. W archiwum piekarni zachowało się urzędowe pismo ze Strzekęcina z 1974 roku, w którym Stacja Hodowli Roślin prosiła o „sprzedaż dwóch bochenków chleba w związku z przywitaniem państwowych dostojników" (później okazało się, że byli nimi: Edward Gierek i Leonid Breżniew). Kiedy stało się jasne, że centralne dożynki w 1975 roku odbędą się w Koszalinie, w całym województwie rozpoczęło się badanie jakości pieczywa we wszystkich piekarniach Pomorza Środkowego. Najlepiej wypadła mała piekarnia z Drzewian. Dostrzeżono to szybko w Koszalinie. Władze kusiły, aby przenieść działalność właśnie do naszego miasta. Państwo Chodkowscy przenieśli się więc do Koszalina. W 1976 roku przy ówczesnej ul. Armii Czerwonej (obecnie Piłsudskiego), rozpoczęła działalność „Piekarnia Drzewiarska". To tu stało się w kolejkach po pyszny chleb, czy chrupiące bułeczki. O ich smaku zaświadczyć mogą także osoby potrzebujące, organizacje pozarządowe, które mogą zawsze liczyć na dar serca pana Wacława. Tylko on wie ilu osobom pomógł, ile wydarzeń w mieście odbyło się przy udziale jego „Piekarni". I za to wszystko należą się słowa najwyższego uznania i podziękowania za społeczną wrażliwość oraz wychowanie prawie 100 piekarzy, którym przekazał swoje bogate doświadczenie.

 

5. w dziedzinie „Edukacja"


Gimnazjum nr 6 - dyrekcja szkoły i grono pedagogiczne - za budowanie systemu jakości kształcenia, działań ukierunkowanych na wszechstronny rozwój uczniów i uzyskiwanie bardzo wysokich wyników z egzaminów gimnazjalnych.

Gimnazjum nr 6 powstało w 1999 r., początkowo wchodziło w skład Zespołu Szkół Nr 6 w Koszalinie, wraz ze Szkołą Podstawową nr 16. Od 1 września 2004 roku funkcjonuje jako samodzielna szkoła. W szkole realizowane są innowacje pedagogiczne, które wzbogacają ofertę edukacyjną Gimnazjum nr 6. Oferta edukacyjna obejmuje również dodatkowe przedmioty takie jak: dziennikarstwo i przedsiębiorczość. Od 2005 r. istnieje - jako wsparcie zawodowe dla uczniów - Szkolny Ośrodek Kariery. Dla dyrektora szkoły p. Leopolda Ostrowskiego i grona pedagogicznego bardzo ważnym celem jest budowanie systemu zapewniania jakości kształcenia, który uwzględnia działania ukierunkowane
na rozwój ucznia oraz organizację ewaluacji wewnętrznej. Szkoła współpracuje z wieloma instytucjami oświatowymi w Polsce i za granicą m.in. z Towarzystwem Szkół Twórczych, Fundacją Rozwoju Systemu Edukacji, Fundacją Młodzieżowej Przedsiębiorczości, Realschule z Salzgitter. Dyrektor szkoły jest współzałożycielem i przewodniczącym Stowarzyszenia Szkół Innowacyjnych Regionu Koszalińskiego. W gimnazjum stworzone są warunki dla samorządności uczniów. Dzięki tym inicjatywom uczniowie chętnie uczestniczą w zajęciach szkolnych i pozaszkolnych, są samodzielni i autonomiczni w podejmowaniu różnorodnych aktywności na rzecz własnego rozwoju i rozwoju szkoły (biorą udział w licznych konkursach, zawodach, turniejach). Klimat szkoły służy współpracy nauczycieli z uczniami, przez co uczniowie mają dużą przestrzeń w realizacji własnych potrzeb społecznych i celów. Systematyczna poprawa bazy dydaktycznej i wyposażenia w znaczący sposób przyczynia się
do zmiany wizerunku i warunków, które sprzyjają podnoszeniu efektywności uczenia się i nauczania. Efektem działań podejmowanych przez dyrektora i grono pedagogiczne są bardzo wysokie wyniki egzaminu gimnazjalnego uzyskiwane przez uczniów Gimnazjum nr 6 w Koszalinie. W 2004 r. szkoła uzyskała Certyfikat Zachodniopomorskiej Szkoły Jakości, W 2004 r. szkoła uzyskała Certyfikat Zachodniopomorskiej Szkoły Jakości, w 2006 r. certyfikat „Szkoła przyjazna uczniom", a w 2008 r. tytuł Koszalińskiego Lidera Edukacji i Super Lidera Edukacji w kategorii szkół gimnazjalnych.piterek, 08-01-2013, odsłon: 1689

Dodaj komentarz
Twoje imie i nazwisko:

Wpisz komentarz:


Przepisz kod zabezpieczający: 

 

 

Szukaj:
Gdzie kupujesz ubrania?
W galerii handlowej
Na bazarze
W sklepie z odzieżą na wagę
W innym miejscu
Nie kupuję ubrań
Za pomocą internetu

Wyniki