26-07-2021, imieniny dzisiaj obchodza: Anna, Grazyna, Miroslawa


                                                        Chcesz się podzielić czymś z naszymi czytelnikami ?? Zadzwoń 516 955-325


 

 

Jak to jest z rocznicą Miejskiego Ośrodka Kultury – Obecnie CK-105
Jak to jest z rocznicą Miejskiego Ośrodka Kultury – Obecnie CK-105

Nie tak dawno obchodzono 35    rocznicę Centrum Kultury - 105 w Koszalinie. Oczywiście nie sprawdzono dokładnie dokumentów, nie spytano tych co pamiętają, nie dokopano się do prawdy. Kochani obchodowi cze jubileuszu.

 

Miejski Ośrodek Kultury Koszalinie powstał na bazie Działu Środowiskowego Wojewódzkiego Domu Kultury Koszalinie. A było to tak: Wydziały Kultury Urzędu Wojewódzkiego w imieniu którego ówczesny Zastępca Dyrektora mgr Zbigniew Ciechanowski i  Dyrektor WDK mgr J.Bastrzyk  podpisali porozumienie z Prezydentem Miasta Bernardem Kokowskim oraz  Kierownikiem Wydziału Kultury mgr Ryszardem Derlińskim  o  obsadzie, finansowaniu i planach tej instytucji. Po dwa etaty z WDK i UM stworzyły kadrę merytoryczną  Dokonało To sie listopadzie 1973 roku ,a nie jak wieści /prawie oficjalne/ donoszą, że 1 stycznia 1975r./Data ta ,to podpisanie rozłączności od WDK oraz przekazanie pomieszczeń przy ul. Mickiewicza 26. Również powołanie na stanowisko dyrektora Ryszarda Derlińskiego. Do tego czas szefowie  placówek :szkół, przedszkoli, żłobków i domów kultury mieli tytuł kierownika/ Pierwszym kierownikiem MOK-u przy WDK w listopadzie 1973 r został mgr Wojciech Grzelązka a od 10 stycznia 1974  mgr J. Pietrzykowski. Do dyspozycja MOK przy WDK , /bo tak brzmiała pełna nazwa tej placówki,/ przekazano pomieszczenie biurowe, sale baletową, 3 sale imprezowe, salon wystawowy  oraz także kawiarnie.

 


 

 

To był okres niesamowitej  działalności tej placówki. Powstały zespoły: Pieśni i tańca KOSZALIN   choreografią  zajęli się Janusz Sobieraj oraz Kazimierz Pawczyński, oprawą muzyczną J. Januszkiewicz oraz  zespoły teatralne, plastyczne, Kabaret Koszaliński prowadzony przez J. Pietrzykowskiego, gdzie pierwsze ostrogi artystyczne zdobywała Elżbieta Okupska/obecnie znana aktorka pracująca w śląskich teatrach oraz Tomasz Kwietko  Bębnowski, obecnie aktor  teatrów wrocławskich. Kluby zainteresowań ,m.in. KLUB PIONIERA, KLUB SAMOTNYCH, KLUB MIŁOŚNIKÓW KULTURY, wiele studiów problemowych wiedzy o filmie, teatrze, sztuce  ,o regionie. Łącznie prowadzone były  52 formy propozycji  artystyczno-oświatowych dla mieszkańców. Na  scenie  Kameralnej Kawiarni każdego  dnia tygodnia prezentowane były inne formy artystyczne i tak: w  poniedziałki  SCENA MONODRAM/ jako w tym okresie Koszalin zwany był stolica Teatru Jednego Aktora, przy czym raz w miesiącu występował w recitalem aktor znany i popularny nie tylko w kraju/. Wtorek –scena muzyczna-i tutaj najczęściej popisy dawali uczniowie Szkoły Muzycznej i Ogniska Muzycznego prócz muzyków profesjonalnych. Środa – dzień muzyki młodzieżowej, Czwartek Dzień Klubów, Piątek Dzień kabaretów Sobota –włodarzami byli młodzieńcy – toteż  formy zabawowe , dyskotekowe.

 

 

 

Przy tej placówce prowadzone były Przeglądy Akademickich Form Kameralnych, pierwsze Kabaretony czy Kapeliady. Po dwóch latach , w roku 1975  powołano do życia samodzielną placówkę o nazwie Miejski Ośrodek Kultury z siedziba przy ulicy Mickiewicza 26 a Dyrektorem został Ryszard Derliński. Nie długo pieścił to stanowisko. Otóż w roku 1975 w Koszalinie odbywały się Dożynki Centralne. Powołano grupę wykonawczo –organizacyjną.Za sprawy kultury odpowiadał J. Pietrzykowski a za reklamę i wydawnictwa, przybyły do Koszalina z Miastka Eugeniusz  Żuber .Zaraz po Dożynkach powołano Go na stanowisko dyrektora  MOK-u. Pamiętam, że bardzo brzydko postąpiono z Ryszardem Derlińskim .W trakcie Jego urlopu, odwołano Go z funkcji Dyrektora MOK, a po powrocie zastał swoje biurko na korytarzu  drugiego piętra przy ul. Mickiewicza. Wówczas To Eugeniusz Żuber  zainicjował powstanie Zespołu Pieśni i Tańca „Bałtyk”. Z Nowej Rudy przyjechał choreograf Jarosław Wojciechowski ,stronę wokalno muzyczną powierzono Marii i Wacławowi Dąbrowskim. Kostiumy  zamówiona warszawskie CEPELII. Oj działo sie –a kosztowało!!!.

 

Wreszcie nastąpiła premiera w koszalińskim amfiteatrze. Imponujący koncert z tym, ze zupełnie zbyteczne były komentarze ze stanowiska  operatora  odnoście układów na scenie/bo przecież widzowie widzieli, a tu z głośników,- cytuje: …-teraz widzicie Państwo granice Polski, teraz flaga biało czerwona, a teraz stroje łowickie, itd. Itd. Nie powiem kto komentował- ale było to żenujące…Zespół rzeczywiście był wizytówką Koszalina. Koncertował w wielu krajach/najmniej w Koszalinie/.


Niebawem ponownie zmieniła się dyrekcja, jako pan E.Żuber obronił pracę doktorską i otrzymał bardziej eksponowane i bardziej „prestiżowe” stanowisko to na fotelu dyrektorskim zasiadł znany kompozytor i muzyk koszaliński Winfred Wojtan. Też nie długo prowadził tę Instytucje. Po nim na fotelu Dyrektora zasiadł, notabene bardzo pracowity, Paweł Tomaszewski .W kraju się dużo zmieniło, toteż i popadały kluby i domy kultury zakładowe. W Koszalinie pracował Dom Kultury BUDOWLANYCH  przy ul. Orlej –Brak dofinansowania, brak konkretnego  sponsora spowodował jego likwidacje a  do zwolnionego obiektu wprowadził się Miejski Ośrodek Kultury. Tam i  w amfiteatrze skupiała się działalność Ośrodka. Intensywność i znaczenia działań tej placówki nastąpiło po objęciu stanowiska dyrektorskiego przez mgr Elżbietę Szafarz Marczak. Może i  sytuacja administracyjno polityczna, może inne czynniki zadziałały, iż placówka stała się wiodącą w mieście. Likwidacja województwa koszalińskiego, spowodowała likwidacje instytucji wojewódzkich a wraz z nimi i Wojewódzkiego Domu Kultury. Sprawnie wykorzystała tę sytuacje p. Szafarz i MOK został przeniesiony do siedziby WDK- Budynek stary, walący się od podstaw. Pani Dyrektor ostro wzięła się do pracy /chyba jedyny mężczyzna w gronie poprzednich dyrektorów/Wykonała niesamowitą pracę, od projektów do realizacji, nie przerywając codziennych zadań placówki wyremontowała, odnowiła i „dostała podziękowanie/.

 

Któryś  z Prezydentów miasta chciał się przypodobać  poniektórym   znaczącym w mieście i zmuszona była odejść  zostawiając placówkę prawie nową  kolejnemu dyrektorowi, A przyszedł doktor nauk katolickich z zastępca, byłym rzecznikiem koszalińskiej policji. Krótko „pracowali” .Zmienił Ich muzyk p. Paprocki a resztę znacie Państwo z teraźniejszości.


Moi  złoci – Tutaj jest prawda MIEJSKI  OŚRODEK KULTURY w Koszalinie powstał  dokładnie 10 listopada 1973 roku 

W 2013 będzie obchodził swoje 40 LECIE.

 

Tekst –J. Pietrzykowski

Foto - arch  J.P paris_, 25-07-2013, odsłon: 7784

Komentarze
Eugeniusz Żuber
02-04-2014, 19:21:54
Samodzielna placówka podległa Prezydentowi Miasta jako MIEJSKI OŚRODEK KULTURY została powołana 1 lutego 1976 r, wcześniejszy związany były z Wojewódzkim Domem Kultury jako jego część składową organizacyjnie.CK 105 jest nową nazwą powołanego przez Prezydenta Miasta Bernarda Kokowskiego Miejskiego Ośrodka Kultury, kontynuuje jego historie i działalność. MOK-CK 105 to już 38 lat miejskiej działalności(2014 r).
Dodaj komentarz
Twoje imie i nazwisko:

Wpisz komentarz:


Przepisz kod zabezpieczający: 

 

 

Szukaj:
Gdzie kupujesz ubrania?
W galerii handlowej
Na bazarze
W sklepie z odzieżą na wagę
W innym miejscu
Nie kupuję ubrań
Za pomocą internetu

Wyniki